Wzdęcia to przykra przypadłość, która dotyka osób w każdym wieku, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dolegliwość ta polega na gromadzeniu się w jelitach nadmiernej ilości gazów, co skutkuje nieprzyjemnym uczuciem wypełnienia jelit i rozpierania brzucha, często połączonym ze zwiększeniem jego obwodu. Jest to objaw niezwykle częsty i chyba każdy z nas kiedyś go doświadczył. Wzdęcia nie są niczym niepokojącym, jeśli zdarzają się sporadycznie, zwłaszcza po spożyciu posiłków lub napojów wzdymających. Zatem skąd się biorą wzdęcia i jak sobie z nimi poradzić?
Skąd się biorą wzdęcia?
Obecność gazów w naszych jelitach jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Podczas spożywania posiłków czy mówienia połykamy część powietrza. Mowa tutaj o azocie i tlenie. Gazy pochodzą dodatkowo z procesu trawienia i fermentacji pokarmów w jelitach. To tutaj występuje największa ilość bakterii w całym naszym organizmie. Szacuje się, że u zdrowego człowieka w jelitach znajduje się około 200 ml gazów. Oczywiście to wartości orientacyjne, gdyż ilość oraz skład gazów różni się w zależności od wielu czynników: trybu życia, ogólnego stanu zdrowia, rodzaju spożywanego posiłku czy szybkości metabolizmu.
Co potęguje wzdęcia?
Bardzo często wzdęcia powodują ogromny dyskomfort, a nawet ból. Dzieje się tak po spożyciu pokarmów wzdymających, tzw. gazotwórczych (np. rośliny strączkowe – fasola, soczewica, groch, kapusta) oraz po spożyciu mocno słodzonych napojów gazowanych. Wzdęciom sprzyja też częste żucie gumy czy palenie papierosów, gdyż w ich trakcie połykamy zdecydowanie więcej powietrza. Niewskazane jest także nadmierne spożywanie kawy oraz alkoholu. Wzdęcia brzucha dodatkowo potęgują pewne dolegliwości układu pokarmowego: przerost mikroflory bakteryjnej jelita (co skutkuje nadmierną fermentacją pokarmów), zaburzenia trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim, choroby wątroby, trzustki, dróg żółciowych czy jelita grubego, czyli narządów, które w sposób bezpośredni lub pośredni uczestniczą w trawieniu pożywienia. Sytuację dodatkową utrudniają przebyte zabiegi i operacje w obrębie brzucha i miednicy mniejszej.
Jak uporać się ze wzdęciami?
Zanim sięgniemy po leki czy suplementy diety, które mają nas w magiczny i błyskawiczny sposób uwolnić od wzdęć warto spróbować naturalne metody łagodzące tę nieprzyjemną dolegliwość. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób spożywania posiłków. Należy jeść wolno, dokładnie rozdrabniać pokarm, nie mówić przy jedzeniu. Nie wolno się przejadać. Zaleca się spożywanie małych ilości posiłków nawet pięć razy dziennie. W związku z tym, że produkty wzdymające są zdrowe i pełne witamin oraz składników odżywczych nie warto z nich rezygnować. Dobrze natomiast jeść je w ciągu dnia, najlepiej przed aktywnością fizyczną, która również jest szalenie istotna w celu minimalizowania dolegliwości rozpierania brzucha.
Na wzdęcie świetnie działają ziołowe herbatki: mięta lub koper włoski. Są bezpieczne i szybko przynoszą ulgę łagodząc przykre dolegliwości rozpierania w brzuchu. Świetne rezultaty przynosi też żucie liści mięty pieprzowej lub plasterka imbiru bezpośrednio po posiłku.