Bardzo rzadko można spotkać osobę, która nie lubiłaby słodyczy. Ciastka, ciasta czy desery smakują niemal wszystkim, a niektórzy są wręcz zwariowani na tym punkcie. Nie da się ukryć, że jedzenie czekoladek, ciastek czy lodów jest niezwykle przyjemne, poprawia nastrój i jest świetnym elementem relaksu czy wspólnych spotkań. Nie jest to jednak zdrowe, a także jest prostą drogą do nadwagi, nie mówiąc już o próchnicy zębów. Jak zrezygnować ze słodyczy?
Zdrowe zamienniki
Osoby kochające słodycze z pewnością mają swoje ulubione produkty. Jeśli są one niezdrowe, na pewno trzeba z nich zrezygnować, ale nie oznacza to, że słodyczy trzeba wyrzec się całkowicie, wystarczy wiedzieć, jakie wybierać. Możliwości jest zaś wiele, zwłaszcza dziś, gdy produkty dietetyczne są bardzo pożądane i popularne. Znaleźć można na przykład owsiane ciastka, batony z muesli i suszonych owoców czy też produkty o obniżonej zawartości cukru lub bez niego, bez niezdrowych tłuszczów utwardzonych i w wielu innych, zdrowszych wersjach. Oczywiście, by móc je wybierać, najlepiej byłoby choć trochę orientować się w składach, dlatego wiele osób stawia na słodycze samodzielnie przyrządzone. Mogą to być wspomniane owsiane ciasteczka czy inne z pełnoziarnistej mąki i z dodatkiem miodu zamiast cukru, sezamki, bloki z bakalii i wiele innych – mnóstwo przepisów można znaleźć w sieci. Zamiast słodkich, niezdrowych deserów można jeść budyń na mleku roślinnym, jaglankę z owocami, ryż zapiekany z jabłkami czy domową galaretkę ze słodkich owoców.
Doskonałym zamiennikiem dla osób lubiących pogryzać cukierki czy ciastka są też owoce. Mogą to być słodkie świeże owoce pokrojone w cząstki, ale lepszym wyborem są znacznie słodsze, i to naturalnie, owoce suszone. Stanowią znakomitą przekąskę, tym bardziej dobrą dla osób odchudzających się, że bogatą w błonnik. Ich jednak też nie można jeść bez ograniczeń – ze względu na jednak stosunkowo sporą zawartość cukrów.
Uwaga na przekąski
Po słodycze często sięga się, spotykając się ze znajomymi czy oglądając telewizję. Jeśli ma się nawyk chrupania czegoś w takich sytuacjach, można po prostu słodycze zamienić na coś zdrowszego i mniej kalorycznego. Najlepiej, by były to słupki surowych warzyw. Bardziej kaloryczną wersją są orzechy, po które warto sięgać, gdyż są bardzo zdrowe. Z nimi jednak też nie można przesadzać.
A może niedobór chromu?
Osoby odczuwające często ochotę na słodycze mogą mieć niedobór chromu. Tabletki z tym pierwiastkiem można kupić w każdej aptece. Ich stosowanie powinno zahamować chętkę na słodycze, dzięki czemu nie będzie potrzeby po nie sięgać.