Ogród warzywny na balkonie to świetne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w bloku i nie posiadają własnych ogródków działkowych, a chcą mieć własne ekologiczne warzywa. Uprawa takiego ogrodu może wydawać się bardzo prosta, jednak niektóre rośliny są bardzo wymagające i mogą potrzebować specjalnego traktowania. Jak zatem przygotować ogród na balkonie? Jakie warzywa będą najprostsze w uprawie?
Jakie warzywa uprawiać na balkonie?
Oczywiście brak działki za miastem, to nie jedyny powód, dla którego pojawia się pomysł o ogrodzie na balkonie. Czasem ogródki działkowe mają złą jakość gleby – ziemia zimna, podmokła, kwaśna nie sprzyja w uprawie warzyw ciepłolubnych, czyli na przykład pomidorów. Poza tym, aby uprawa warzyw była owocna w zbiory, to należy bardzo często ją doglądać. W szczególności w porze suchej wymagane jest regularne podlewanie w godzinach wczesne porannych lub późno popołudniowych, ponieważ podlewanie roślin w pełnym słońcu może doprowadzić do ich „ugotowania”.
Wybierając warzywa na balkon, należy kierować się głównie ilością miejsca do uprawy oraz ustawieniem względem słońca. W małych donicach ustawionych na parapecie z powodzeniem można uprawiać sałatę, rukole, szczypiorek, pietruszkę, rzodkiewkę itp. Waz z warzywami można również uprawiać zioła – bazylię, miętę, majeranek, ponieważ ich obecność dobrze wpływa na wzrost warzyw.
Truskawki na balkonie
Do niedawna ludzie uprawiali truskawki wyłącznie na działkach, pod folią i na agrowłókninie. Obecnie dzięki nowym odmianom, truskawki coraz częściej pojawiają się na balkonach.
Przed zakupem sadzonek należy zwrócić uwagę na ich termin sadzenia i owocowania, w związku z czym warto wybierać te wczesne odmiany truskawek, jak i te późne, by jak najdłużej zbierać owoce. Niemniej w uprawie na balkonie najlepiej sprawdzają się truskawki, które mają liczne rozłogi, długie pędy i powtarzające owocowanie. Je najczęściej sadzi się w donicach wiszących. Ich owoce są niezwykle smaczne, a sama roślina wygląda wyjątkowo ładnie.
W czym uprawiać warzywa na balkonie?
Ogród warzywny na balkonie uprawiany jest zazwyczaj w donicach – rzadko w skrzyniach. Jest to spowodowane zwykle dostępnością miejsca na balkonie oraz późniejszymi możliwościami przechowywania tych skrzyń i donic.
Niemniej wybór donic nie powinien być przypadkowy. Wybór odpowiedniego koloru i kształtu to za mało – donice powinny być przede wszystkim dopasowane do wymagań i tempa wzrostu warzyw. W przypadku szczypiorku, sałaty lub ziół wystarczą małe donice, lub skrzynki balkonowe, natomiast już ogórki, czy pomidory powinny być uprawiane w dużych donicach o pojemności przynajmniej 10l.
Poza donicami bardzo ważna jest także ziemia, w której te warzywa będą rosły. Z racji tego, że jej ilość będzie niewielka, to powinna być urodzajna i bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Przygotowując taką ziemię samodzielnie, najlepiej połączyć ze sobą ziemię ogrodową, kompost i żwir lub keramzyt. Oczywiście w sklepach są dostępne gotowe ziemie pod uprawę warzyw, które również świetnie się sprawdzą.