inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Kroplówka w domu - co należy o niej wiedzieć?
Zdrowie

Kroplówka w domu – co należy o niej wiedzieć?

Kroplówka to szybki sposób na podanie pacjentowi koniecznych leków i płynów fizjologicznych. Najczęściej podawane są w szpitalu aż do całkowitego wyleczenia. Coraz częściej w przypadku chorób przewlekłych stosowane są kroplówki domowe.

Kiedy stosuje się kroplówki w domu?

W procesie leczenia pacjenta kroplówki odgrywają bardzo ważną rolę. Przede wszystkim umożliwiają podanie pacjentowi niezbędnych substancji w bardzo krótkim czasie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku odwodnienia pacjenta lub zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Dzięki kroplówce dożylnej potrzebne substancje szybko docierają do krwiobiegu i poprawiają parametry życiowe.

Kroplówki pozwalają także na bardzo precyzyjne dozowanie lekarstw z ominięciem układu pokarmowego, To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż przyjmowanie lekarstw w formie tabletek.

W przypadku ogólnie dobrego stanu pacjenta lekarze coraz częściej zlecają ich przyjmowanie w domu. Kroplówka w domu to znacznie lepsze rozwiązanie, które zapewnia pacjentowi większy komfort. Pobyt w szpitalu zawsze związany jest ze stresem. Jego poziom znacznie zmniejsza się w dobrze znanym otoczeniu, ma to bardzo duże znaczenie dla przebiegu procesu rekonwalescencji.

W przypadku kroplówek wystarczy jedno wkłucie i założenie wenflonu, by płyny mogły być podawane przez kilka dni. Jeżeli pacjent ma słabe żyły uniemożliwiające wkucie, lekarz wykonuje wkłucie centralne do żyły głównej, może być używane przez kilka dni.

Kroplówka w domu – co trzeba o niej wiedzieć

Zlecenie na kroplówkę w domu musi wystawić lekarz i nie ma znaczenia czy będzie wykonywać ją pielęgniarka prowadząca prywatną praktykę, czy pielęgniarka środowiskowa. W zleceniu lekarz dokładnie opisuje skład kroplówki, ilość oraz sposób dawkowania (prędkość, czas przepływu). Przepisuje także receptę na leki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podłączyć kroplówkę w domu może tylko dyplomowana pielęgniarka. Do niej też należy kontrolowanie przepływu kroplówki i reakcji pacjenta. W razie konieczności będzie umiała udzielić pomocy.

Niektóre rodzaje kroplówek (witaminowe, sole fizjologiczne) mogą wykonywać sami pacjenci lub bliskie osoby. Muszą w tym celu przejść odpowiednie szkolenie, które przeprowadza pielęgniarka dokonująca wkłucia i założenia wenflonu.

Kroplówka w domu wymaga bezwzględnego przestrzegania reżimu sanitarnego. Wenflon i butelka muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zakażeniami.

Kroplówka w domu to rozwiązanie, które zapewnia pacjentowi i jego rodzinie komfort, pozwalają oszczędzić czas i trud związany z dojazdem.