inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Co to cardio? Termin medyczny, z którym każdy człowiek dbający o zdrowie powinien się zapoznać
Zdrowie

Co to cardio? Termin medyczny, z którym każdy człowiek dbający o zdrowie powinien się zapoznać

Aktywność fizyczna to inwestycja, która zawsze popłaca. Ruszając się i ćwicząc, każdy z nas może poprawić swoją wytrzymałość oraz wysiłkową wydolność. Szczególne zasługi w zbijaniu wagi i wzmacnianiu organizmu mają ćwiczenia cardio.

Co to cardio

To rodzaj ćwiczeń, który polega na regularnym, lecz nie zbyt intensywnym wysiłku. Zajęcia aerobowe jak zwykle mówi się o cardio mają na celu dostarczyć organizmowi mnóstwa tlenu i sprawić, żeby z czasem umiał znieść coraz większe dawki treningowe. Gdy treningi cardio będą w pełni dostosowane do naszych możliwości i robione na właściwie dopasowanym pulsie, jest niemal pewne, że przyniosą one oszałamiający efekt.

W treningach cardio chodzi o to, by zmusić ciało do jak największego wysiłku. Jest to ważne choćby dlatego, że gdy nam się to uda- organizm sięga do swoich głębokich rezerw i spala tłuszcz oraz zły cholesterol. Dodatkowo wspomaga pracę serca i płuc. W cardio liczy się też to, by zajęcia ruchowe nie trwały nie krócej niż 30 minut.

Jakie aktywności wchodzą w skład cardio

W zasadzie każda aktywność ruchowa, która trwa przynajmniej pół godziny i jest uprawiana regularnie, może wejść w skład treningów. Niemniej zajęcia cardio najczęściej są powiązane z bieganiem, pływaniem oraz z jazdą na rowerze, czy to terenowym, czy to stacjonarnym. Do grona zajęć cardio można też zaliczyć, jazdę na rolkach, uprawianie jogi czy nawet zwykły spacer z kijkami.

Ważne, żeby w treningu cardio stopniowo zwiększać dawkę wysiłku. Przy czym najlepiej trenować co drugi dzień. A puste dni przeznaczyć na regeneracje organizmu. Nie można też w trakcie tych ćwiczeń być zbyt zachłannym i za bardzo przeciążać stawów oraz mięśni. Lepiej rozpisać ćwiczenia na więcej dni. A zadbać przede wszystkim o to, by były dopasowane do naszych fizycznych możliwości oraz predyspozycji.
W cardio trzeba też dbać o odpowiednie nawilżenie organizmu i nie wolno o tym zapominać, gdyż ryzykuje się wtedy zdrowie.

Zalety cardio treningu

Po pierwsze spala on tłuszcz i sprawia, że organizm ćwiczącego ma więcej wigoru i witalności. Po drugie wzmacnia on mięśnie i skutkuje tym, że w naszym ciele wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Po trzecie cardio trening wspomaga krążenie krwi i likwiduje uczucie znużenia oraz zmęczenia psychofizycznego.

Dodatkowo chroni ludzki organizm przed zawałem serca, otyłością, udarem oraz cukrzycą. Dzięki cardio zajęciom nasze żyły nie są zapchane cholesterolem, a wejście na drugie piętro nie kończy się zadyszką oraz dusznościami. Miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze również się cofają, gdy zaaplikuję się ciału odpowiednią dawkę cardio aktywności.