inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Rentgen zębów
Zdrowie

Rentgen zębów – zastosowanie i przebieg RTG stomatologicznego

Wykonanie prześwietlenia RTG jest bardzo popularną procedurą w medycynie. RTG może być też używane z powodzeniem w stomatologii. Na czym dokładnie polega diagnostyka RTG zębów? Kiedy jest ona konieczna?

RTG w stomatologii

Zabiegi stomatologiczne wymagają wcześniejszej diagnostyki. Polega ona nie tylko na dokładnym obejrzeniu zębów, dziąseł i jamy ustnej przez stomatologa, ale również na dodatkowych procedurach. Bardzo często stosowane jest wtedy RTG stomatologiczne.

Rentgen stomatologiczny, czyli RTG jest rodzajem urządzenia oraz zabiegu, dzięki którym można zobrazować tkanki zębów wraz z ich okolicą. Wynik badania pozwala lekarzowi na podjęcie odpowiedniej decyzji dotyczącej leczenia oraz umożliwia kontrolowanie jego przebiegu.

Ze względu na swoje szerokie zastosowanie rentgen w stomatologii jest używany obecnie bardzo często zarówno w leczeniu finansowanym przez NFZ, jak i prywatnym, na przykład wykonuje go krakowskie Studio SE+ specjalizujące się w implantologii.

Kiedy wykonuje się rentgen zębów?

Procedura ta jest stosowana przede wszystkim w poniższych celach:

  • wstępna diagnostyka stomatologiczna – bardzo często wykonuje się wtedy RTG panoramiczne, pantomograficzne, którego celem jest zobrazowanie wszystkich zębów w jamie ustnej
  • leczenie kanałowe – endodoncja stosuje RTG stomatologiczne w celu obrazowania uszkodzonych zębów oraz przy kontroli efektów leczenia, najczęściej wykonuje się wtedy punktowe zdjęcia zębów
  • leczenie implantologiczne – dzięki niemu można również zobrazować tkanki zębów i inne tkanki w jamie ustnej przed wszczepieniem implantu stomatologicznego oraz w celu kontroli jego połączenia z kością
  • leczenie ortodontyczne – RTG używane jest celu obrazowania jamy ustnej oraz czaszki w leczeniu ortodontycznym, wykonuje się wtedy zdjęcia pantomograficzne oraz cefalometryczne

Ponadto rentgen zębów może być wykonany z innych wskazań, gdy stomatolog chce dokładnie zobaczyć obraz zębów oraz jamy ustnej pacjenta.

Jak odbywa się diagnostyka RTG w stomatologii?

Obecnie w celu diagnostyki stosowane są nowoczesne urządzenia, które emitują o wiele mniej promieniowania w porównaniu do tych używanych przed laty. W takim nowoczesnym wariancie można wykonać między innymi rentgen zębów w Klinice Studio SE+ w Krakowie, które dysponuje własną pracownią.

Pacjent nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania do wykonania diagnostyki RTG zębów. Należy jednak pamiętać, że nie może być ona prowadzona u kobiet w ciąży.

Podczas procedury pacjent stoi w pomieszczeniu razem z urządzeniem, które wykonuje zdjęcie. Dodatkowo nakłada on specjalny fartuch, który chroni przed promieniowaniem. Specjalista wykonuje wtedy zdjęcia z osobnego pomieszczenia. 

Po wykonaniu zdjęcia może być ono od razu widoczne na ekranie komputera. Zdjęcie może być też zapisane na płycie CD.

Gdzie wykonać RTG stomatologiczne?

Najlepiej wybrać taki gabinet lub klinikę, które mają rentgen na miejscu. Można wtedy zaoszczędzić czas na dodatkowych wizytach w pracowni, ponieważ pełna diagnostyka może być wykonana na miejscu.

Pacjentom chcącym skorzystać z kompleksowego leczenia i wykonać rentgen zębów w Klinice Studio SE+ w Krakowie zapewnia ono pełne wsparcie swoich specjalistów. Z dokładną ofertą można zapoznać się już teraz na stronie internetowej kliniki.