inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Hemoroidy - jak wyglądają i jak je leczyć?
Zdrowie

Hemoroidy – jak wyglądają i jak je leczyć?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to bolesna przypadłość, która dotyka wiele osób w różnym wieku. Powstają głównie przez zły tryb życia. Jednak problem ten często dotyka także kobiety w ciąży.

Hemoroidy jak wyglądają?

Hemoroidy to inaczej zwane guzki krwawnicze odbytu. Pierwsze objawy to świąd, uczucie niepełnego wypróżniania i ból przy załatwianiu. Następnie nieleczone żylaki mogą zacząć krwawić, co będzie widoczne podczas wizyt w toalecie. Guzki te umiejscowione są w odbycie, jednak często przyjmują postać wypadającą, która jest szczególnie bolesna podczas wypróżniania. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy powinniśmy zacząć leczenie. Możemy to zrobić samodzielnie w domu, a jeśli to nie pomoże, musimy udać się do ok lekarza.

Hemoroidy powstają przez zbyt małą aktywność fizyczną, złą dietę a także częste zaparcia lub biegunki. Siedzący tryb życia, w tym praca biurowa to główny powód powstawania hemoroidów. Oprócz tego w diecie zazwyczaj brakuje błonnika, bez którego często towarzyszą nam zaparcia, co prowadzi do powstania żylaków odbytu.

Jak leczyć hemoroidy?

Kiedy zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy powstawania hemoroidów powinniśmy zacząć działać. Im szybciej zastosujemy leczenie, tym lepsze rezultaty przyniesie. Po pierwsze powinniśmy udać się do apteki zakupić odpowiednie preparaty. Najczęściej stosuje się czopki i tabletki. Jeśli mamy guzki również na zewnątrz odbytu, to możemy dodatkowo dokupić maść. Tabletki powinniśmy przyjmować przez około 2 tygodnie. Jeśli jednak hemoroidy często nawracają, to tabletki te możemy stosować codziennie. Żeby zmniejszyć bolesność w czasie siedzenia, możemy kupić specjalne poduszki, które odciążają bolące miejsce. Jeśli zakupione w aptece leki nie pomogą, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Może on przepisać nam silniejsze leki, a jeśli to nie pomoże, to zostaniemy skierowani na zabieg usunięcia hemoroidów. Oprócz tego musimy zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić aktywność fizyczną, żeby hemoroidy nie wróciły. Pomocne w leczeniu różnego rodzaju żylaków są produkty zawierające wyciąg z kasztanowca.

Najlepszym wyjściem jest zapobieganie powstawania żylaków odbytu. Jeśli dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, to co godzinę powinniśmy zrobić sobie 5 minut przerwy. W tym czasie możemy się porozciągać i przejść się. W aptece możemy znaleźć produktu, które zapobiegają powstawaniu hemoroidów. Warto zakupić żel pod prysznic bądź chusteczki, które zapobiegają powstawaniu żylaków odbytu. Oprócz tego powinniśmy spożywać więcej warzyw i owoców. Codziennie powinniśmy dostarczać do organizmu 25-40 gramów błonnika.