inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

studia podyplomowe dietetyka
Moda

Studia podyplomowe dietetyka – czy warto się ich podjąć?

Niegdyś niewiele osób zastanawiało się nad swoim sposobem żywienia oraz trybem życia. Od dekady można jednak zaobserwować zwiększenie świadomości społeczeństwa w tematach związanych z wagą zdrowej diety oraz ryzykiem jakie niesie za sobą nadwaga oraz otyłość. Z tego względu studiowanie dietetyki stało się popularnym wyborem dla osób, które pragną wskazać innym jak zdrowo się odżywiać.

Kto może zostać dietetykiem?

Każda osoba, która interesuje się zdrowym odżywianiem oraz pragnie dzielić się swoją wiedzą z innymi, powinna rozważyć rozpoczęcie studiów dietetycznych. Kierunek ten pozwala na zdobycie wiedzy z zakresu:

  • zdrowego żywienia,
  • planowania i układania zbilansowanych diet,
  • żywienia w chorobach dietozależnych,
  • metod przygotowywania oraz konserwacji żywności,
  • psychologicznych uwarunkowań żywienia,
  • a także anatomii człowieka i procesów zachodzących w organizmie.

Tak kompleksowe podejście pozwala absolwentom na rozpoczęcie profesjonalnego doradztwa dietetycznego. Potrafią oni bowiem zrozumieć wpływ diety na ludzkie ciało i wyjaśnić powstające zależności. Warto podkreślić, że prawidłowo zbilansowana dieta może pomóc w leczeniu wielu chorób dietozależnych, a także minimalizować towarzyszące im objawy. Zadbanie o prawidłową podaż kalorii pozwala również uniknąć nadwagi oraz otyłości, które przyczynić mogą się do rozwoju wielu niebezpiecznych schorzeń, m.in. nowotworów, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz silnych stanów zapalnych.

Jakie studia trzeba skończyć, aby zostać dietetykiem?

Zainteresowanie społeczeństwa tematyką zdrowego żywienia sprawia, że coraz więcej uczelni oferuje kształcenie na tym kierunku. Chętni mogą zdecydować się na studiowanie dietetyki w ramach studiów pierwszego lub drugiego stopnia, zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Studia zaoczne to doskonała alternatywa dla pracujących. Weekendowe zjazdy w żaden sposób nie kolidują z pracą na etacie. Osoby, które mają już ukończone studia licencjackie lub magisterskie na innych kierunkach mogą zdecydować się na studia podyplomowe dietetyka. Pozwalają one na zdobycie teoretycznej wiedzy, która zostaje uzupełniona obligatoryjnymi praktykami odbywającymi się w toku studiów. Dzięki temu każdy, kto ukończy studia podyplomowe dietetyka jest gotowy do podjęcia pracy w tym zawodzie. Do niewątpliwych zalet tego rodzaju kształcenia należy jego skrócony czas w porównaniu do studiów licencjackich. Podyplomówka trwa zwykle 2 lub 3 semestry.

Jakie są perspektywy zatrudnienia dla absolwenta dietetyki?

Zdobyte w toku studiów kompetencje oraz wiedza pozwalają absolwentom na podjęcie pracy w poradniach żywieniowych, szpitalach, zakładach żywienia zbiorowego, sanatoriach lub klubach sportowych. Dyplomowany dietetyk ma również możliwość otwarcia własnego gabinetu i rozpoczęcia indywidualnej praktyki doradztwa żywieniowego. Warto jednak podkreślić, że dietetyka to ciągle rozwijająca się dziedzina wiedzy, w której regularnie pojawiają się nowe odkrycia oraz badania. Z tego względu dietetyk powinien starać się aktualizować swoje wiadomości poprzez udział w licznych kursach oraz szkoleniach. Dzięki temu pacjenci będą mieli pewność, że mogą liczyć na profesjonalną pomoc, zarówno w walce z nadwagą lub otyłością, jak i w leczeniu chorób dietozależnych.

Studiowanie dietetyki to doskonały wybór dla osób, które interesują się żywieniem i ciałem człowieka. Kompleksowa medyczna wiedza zdobyta w czasie studiów pozwoli absolwentom układać dobrze zbilansowane, bogate w mikro- i makroelementy diety, które poprawią komfort i funkcjonowanie ich pacjentów. Studia podyplomowe dietetyka to gwarancja zdobycia koniecznych kwalifikacji w krótkim czasie, co pozwoli na szybkie podjęcie pracy w tym zawodzie.