inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Skąd się biorą wszy- pytanie, na które niestety wielu ludzi do dziś nie zna prawidłowej odpowiedzi
Zdrowie

Skąd się biorą wszy- pytanie, na które niestety wielu ludzi do dziś nie zna prawidłowej odpowiedzi

Wszy to owady, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Jak nie trudno się domyślić niełatwo jest je wytępić, skoro mają takie genialne zdolności przystosowawcze. Jednak można to zrobić, a pomogą w tym szampony lecznicze.

Jak poznać, że ktoś ma wszy?

Wcale nie jest to skomplikowane. Po pierwsze osoba z wszawicą strasznie się drapie. Po drugie ma na ciele czerwone place. Jest ich najwięcej zwłaszcza na głowie. Po trzecie bardzo łatwo można sprawdzić, czy ma się wszy. Wystarczy tylko rozłożyć na stole białą kartkę, wziąć grzebień do ręki i porządnie wyczesać włosy. Spadające wszy będą widoczne na kartce papieru jak na dłoni. Wszy może wykryć także druga osoba, gdy zobaczy je na naszej skórze lub ubraniu.

Czemu wszawica jest aż tak wstydliwą chorobą?

To proste. Po pierwsze panuje nieprawdziwa opinia, że można ją złapać tylko wtedy, gdy jest się brudnym i nie dba się w ogóle o higienę osobistą. Po drugie wszawica jest powodem szykan i drwin ze strony innych ludzi. Po trzecie bardzo duże opory osobom z wszawicą sprawia poproszenie farmaceutki o lek na wszawicę. Niektóre osoby są tak nieśmiałe, że zanim to wykrztuszą z siebie, mija ładnych parę minut. Pacjenci ci są zdruzgotani i zniesmaczeni sytuacją, która ich spotkała.

Skąd biorą się wszy?

Na pewno nie z biedy, braku higieny oraz brudu. Wszy biorą się stąd, iż przeskakują z człowieka na człowieka. One kochają duże skupiska ludzi i na tym polu głównie żerują. Poza tym one są tak bardzo zaraźliwe, gdyż błyskawicznie się rozmnażają. Wszy dlatego tak nękają ludzi, ponieważ z łatwością zagnieżdżają się w naszych włosach i składają tam mnóstwo jaj. Z nich rodzą się małe gnidy i tak kolonia wszy na naszej głowie się rozrasta. Wszy są z nami niemal od zawsze. A nam naiwnie zdaje się, że nasz higieniczny i sterylny tryb życia zdoła je raz na zawsze wyeliminować.

Jak pozbyć się wszy

Po pierwsze należy usuwać intruzów, bardzo często czesząc włosy. Po drugie powinno się kupić specjalny, apteczny szampon, który będzie w stanie zwalczyć wszy. Po trzecie można kupić odstraszające gumki czy naklejki. Są one tak zabójczo skuteczne, bo wydzielają zapachy, których wszy nie lubią i od których trzymają się z daleka. Po czwarte najlepszą metodą przeciwko wszom jest po prostu profilaktyka. Należy unikać korzystania z jednego grzebienia czy ręcznika. Nie zaleca się też przymierzania cudzej czapki albo innych rzeczy, Należy uważać, by nie doszło do kontaktu z zarażony twarzą w twarz. Wszy lubią bowiem niepostrzeżenie skakać z jednej głowy na drugą.