inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Jak ustrzec się blizn po trądziku?
Zdrowie

Jak ustrzec się blizn po trądziku?

Trądzik to częsta choroba dermatologiczna skóra, dotycząca przede wszystkim osób w wieku dojrzewania. Jest ona prawdziwą zmorą wszystkich, których dotyczy, jednak warto wiedzieć, że daje nie tylko przykre skutki doraźne. Niedoskonałości cery i związane z tym kompleksy nie są jedynym zagrożeniem. Jeśli nie będzie się postępować ze swą skórą odpowiednio, po trądziku mogą zostać wysoce nieestetyczne blizny. Jest to problem dużo poważniejszych niż same niedoskonałości cery, ponieważ walczy się z nim nieporównywalnie trudniej.

Lepiej zapobiegać

Największy problem jeśli chodzi o blizny po trądziku polega na tym, że pozbycie się ich we własnym zakresie jest niemożliwe. Osoby, które mają brzydkie ślady w postaci między innymi zagłębień w skórze, a także przebarwień, mogą jedynie maskować te zmiany, co często nie udaje się w pełni, przejść nad nimi do porządku dziennego, co jest trudne, gdyż są mało estetyczne, lub poddać się specjalistycznym zabiegom. Największą skutecznością wykazuje się laser. Jest to właściwie obecnie jedyna znana metoda pozwalająca zredukować blizny po trądziku do poziomu, na którym w ogóle nie są widoczne. Dlaczego więc nie wszyscy korzystają z tej metody? Sporo osób na pewno się tego obawia, w końcu jest to ingerencja na wrażliwym obszarze, jakim jest twarz. Ta obawa akurat jest nieuzasadniona, lasery, zwłaszcza współczesne, są bardzo bezpieczne. Znacznie większym problemem jest fakt, że takie zabieg trzeba przeprowadzać w seriach. To zaś generuje pewne utrudnienia (zwłaszcza że w czasie kuracji trzeba szczególnie uważać na swoją twarz, unikać podrażnień skóry i – przede wszystkim – ekspozycji na słońce), a przede wszystkim – niebagatelne wydatki.
Znacznie tańszą metodą pozbywania się tego rodzaju zmian jest mikrodermabrazja, która polega na silnym złuszczaniu naskórka i dzięki temu pozbywaniu się niedoskonałości. Jej działanie jest jednak dużo słabsze.

Widać zatem, że znacznie lepiej jest nie dopuścić do powstawania takiego problemu niż potem próbować z tym walczyć. A jak można to osiągnąć?

Nie kombinować!

Do powstania blizn potrądzikowych przyczyniają się przede wszystkim działania podejmowane przez osoby mające trądzik. Wszelkie rozdrapywanie wyprysków może zaognić ich stan i zaskutkować pojawieniem się tego rodzaju niechcianych zmian. Nie powinno się też samodzielnie wyciskać pryszczy – kiedy chce się wykonać manualne oczyszczanie twarzy, znacznie lepiej będzie pozostawić to zadanie doświadczonemu personelowi kosmetycznemu.
Poza tym duże znaczenie mają stosowane preparaty. Niektóre kosmetyki czy nawet środki lecznicze, które nie są dobrze dobrane, mogą dać skutek odwrotny do zamierzonego – zaszkodzić przy trądziku i spowodować, że jego ślady pozostaną na skórze na stałe.

Rozsądne leczenie

Chcąc pozbyć się wszystkich objawów trądziku i nie pozostawić na swej cerze niechcianej „pamiątki”, warto stosować zrównoważoną kurację. Jeśli problem jest nasilony, warto oddać się w ręce dermatologa, który zapisze specjalistyczne środki, być może doustne. Poza tym kluczowa jest systematyczna, ale łagodna pielęgnacja cery.

blizny po tradziku – brak polskiego znaku