inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Stopa cukrzycowa objawy - co warto wiedzieć o tym schorzeniu?
Zdrowie

Stopa cukrzycowa objawy – co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Stopa cukrzycowa to bardzo poważne schorzenie, którego nie należy absolutnie lekceważyć. Nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet do amputacji chorej kończyny.

Czemu pacjenci ze stopą cukrzycową zazwyczaj lekceważą swój stan zdrowia?

Po pierwsze robią to, bo ta choroba długo rozwija się w utajeniu. Poza drugie diabetycy nie odczuwają w chorej kończynie bólu, gdyż ich nerwy obwodowe i przewodnictwo impulsów z mózgu jest upośledzone. Toteż gdy nie czują żadnego bólu, myślą, że jest wszystko w porządku i nie muszą mówić o tym lekarzowi. Po trzecie, gdy problem jest widoczny, to unikają wizyty w gabinecie lekarskim, gdyż wstydzą się pokazać swoją ranę na stopie lekarzowi. Jest to droga donikąd, gdyż w końcu i tak się tam pojawią, lecz może być za późno na pomoc.

Przyczyny stopy cukrzycowej

Po pierwsze stopa cukrzycowa jest niestety następstwem tego, że nie leczy się choroby głównej, czyli cukrzycy. Gdy stężenie glukozy we krwi jest za wysokie, wtedy może dojść do powstawania na stopie owrzodzeń lub trudno gojących się ran. Po drugie pojawienie się stopy cukrzycowej u diabetyka to także pochodna tego, że ogólne krążenie zostaje upośledzone, co skutkuje zwężeniem się tętnic.

Gdy tętnice zostaną całkowicie zatkane, wtedy choremu na cukrzycę pacjentowi w ogóle nie goją się rany lub ich zabliźnianie znacznie wydłuża się w czasie. Po trzecie stopa cukrzycowa to pochodna tego, że u chorego dochodzi do zaniku mięśni i deformacji stopy. To prowadzi do tego, iż pacjentowi zmienia się sposób chodu. Ma on też znaczne problemy z właściwym stawianiem stóp, co skutkuje licznymi przeciążeniami.

Stopa cukrzycowa objawy

Do podstawowych symptomów stopy cukrzycowej należy pojawianie się trudno gojących się ran. Czasem dochodzi też do tego, że z chorej kończyny sączy się ropa lub jest ona pokryta owrzodzeniami. Pacjent z objawami stopy cukrzycowej nie czuje też na przykład, że ma na sobie za ciasną skarpetkę lub obuwie. To nieodczuwanie bólu prowadzi do tego, że pojawiają się u niego odciski, otarcia i rany, które należy długo i cierpliwie pielęgnować, żeby w ogóle zniknęły. Oznaką stopy cukrzycowej może być także zmiana kształtu palców u stóp. U osób z syndromem cukrzycowej stopy mają one młoteczkowaty kształt.

Jak zapobiegać stopie cukrzycowej?

Po pierwsze należy ściśle kontrolować wygląd stóp i gdy coś się zauważy niepokojącego, należy o od razu poinformować o tym lekarza. Po drugie higiena i noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych to klucz do zdrowia stóp diabetyka. Po trzecie należy dbać o właściwy dobór obuwia i unikać ryzykownych sytuacji, w których stopa mogłaby zostać uszkodzona lub oparzona. Po czwarte, gdy na stopie pojawią się owrzodzenia, trzeba udać się natychmiast do chirurga w celu opatrzenia rany.

Po piąte należy właściwie obcinać paznokcie i dbać o to, by stopy się nie przegrzewały. Ponadto, gdy da się odczuć, że stopy są zmęczone i obolałe, należy je na jakiś czas odciążyć- na przykład chodząc o kulach. To bardzo ważne, żeby zapobiegać stopie cukrzycowej. Proces leczenia jest znacznie trudniejszy niż profilaktyka. Poza tym wcale nikt nie powiedział, iż w trakcie jego trwania wszystkim chorym uda się uratować stopy.