inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

czy zielona herbata jest zdrowa
Moda

Czy zielona herbata jest zdrowa i warto włączyć ją do codziennej diety?

Zwyczaj picia herbaty jest niezwykle popularny w kraju nad Wisłą. Niemal 80% Polaków pije ją każdego dnia. Wybór pada najczęściej na czarną herbatę, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie może przynieść picie jej zielonej siostry. Odpowiadając na pytanie czy zielona herbata jest zdrowa, można dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat jej dobroczynnego wpływu na ludzki organizm.

Czym charakteryzuje się zielona herbata i jakie ma właściwości?

Zielona herbata to napar przyrządzany z liści herbaty, które nie są poddawane procesom fermentacji przed ich suszeniem. Dzięki temu jej smak jest świeży, roślinny, nieco kwiatowy. Może jednak posiadać nutę goryczki. Zielona herbata jest doskonałym źródłem takich witamin jak: witamina A, B, C oraz E. Poza tym zawiera również wiele potrzebnych organizmowi mikroelementów, m.in. cynk, wapń, potas oraz fluor. Jak niemal każda herbata bogata jest w pobudzającą teinę, dzięki czemu z powodzeniem może zastąpić kawę. Zielony napar to również źródło antyoksydantów, w tym polifenoli, które skutecznie zwalczają wolne rodniki.

Czy warto pić zieloną herbatę?

W ciągu ostatnich kilku dekad przeprowadzono liczne badania wpływu zielonej herbaty na ludzki organizm. Niemal wszystkie potwierdzają tezę o jej dobroczynnych właściwościach. Warto jednak podkreślić, że zbyt duża ilość zielonej herbaty w diecie może negatywnie odbić się na zdrowiu powodując ból brzucha, wzrost ciśnienia tętniczego, a także zaburzenia wchłaniania niektórych składników odżywczych. Aby wspomóc swój organizm, wystarczy wypić 1-2 filiżanki naparu. Taka podaż pozytywnie wpłynie na wiele układów ludzkiego ciała, zapobiegając:

  • rozwojowi choroby wieńcowej,
  • zawałom oraz udarom,
  • problemom z nadciśnieniem,
  • nadwadze,
  • stanom depresyjnym,
  • miażdżycy,
  • nowotworom,
  • a także, dzięki zawartości fluoru, próchnicy oraz chorobom szkliwa.

Warto podkreślić, że szczególnie korzystne dla organizmu są katechiny zawarte w zielonej herbacie. Wykazują one bowiem silne działanie przeciwnowotworowe oraz spowalniają procesy mutagenne i starzeniowe organizmu. Regularne spożywanie naparu bogatego w powyższe polifenole może stanowić skuteczną profilaktykę groźnych schorzeń w przyszłości.

Jakie są rodzaje herbaty?

Każda herbata pochodzi z tej samej rośliny o łacińskiej nazwie camellia sinensis. Różnorodność tego napoju wynika z odmian tej rośliny oraz sposobów przetwarzania liści. Wśród najbardziej znanych rodzajów herbaty wymienić można: czarną herbatę, zieloną, białą, a także czerwoną. Różnią się one nie tylko kolorem, ale również smakiem oraz właściwościami. Przyjmuje się, że herbaty, których liście i pąki nie ulegają fermentacji są bogatsze w cenne dla ludzkiego organizmu substancje. Herbata zielona i biała należą do wspomnianej grupy. Ich czarne i czerwone siostry charakteryzują się zaś intensywniejszym smakiem uzyskanym dzięki fermentacji i leżakowaniu. Warto podkreślić, że pośród podstawowych rodzajów herbat wyróżnić można ich poszczególne gatunki, np. w przypadku herbaty zielonej warto spróbować odmiany Sencha, Matcha oraz Gunpowder. Mimo że należą do tej samej grupy ich smak, sposób parzenia oraz właściwości mogą się znacząco różnić. Smakując różne rodzaje herbaty, warto wybrać swoją ulubioną, która nie tylko cieszyć będzie kubki smakowe, ale przede wszystkim będzie miała zbawienny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Delikatny, ale charakterystyczny smak zielonej herbaty powoduje, że niektórzy nie są w stanie polubić jej od pierwszej wypitej filiżanki. Znając jednak odpowiedź na pytanie czy zielona herbata jest zdrowa, nikt nie ma wątpliwości, że warto włączyć ją do swojej diety. Dostarcza bowiem wielu potrzebnych organizmowi substancji oraz pozwala zapobiec poważnym schorzeniom, takim jak nowotwory, otyłość lub choroby serca.