Przetłuszczające się włosy to problem wielu kobiet i mężczyzn. Pojawia się on niezależnie od wieku, więc bardzo często jest powodem do wstydu lub powstających kompleksów. Nadmiernie przetłuszczające się włosy ma zazwyczaj swoje przyczyny, które czasem bardzo trudno znaleźć od razu. Czasem wymaga to wizyty u dermatologa, a czasem tylko zmiany kosmetyków pielęgnacyjnych. Niemniej należy pamiętać, że nieleczony łojotok, może prowadzić do atopowego zapalenia skóry, które objawia się nieprzyjemnym świądem, zapachem i zaczerwienieniem skóry. Jak zatem radzić sobie z tym problemem?
Kiedy można mówić o problemie?
O problemie nadmiernie przetłuszczających się włosów można mówić wtedy, gdy włosy kilka godzin po umyciu, wysuszeniu i ułożeniu są znów tłuste. W takim przypadku przed udaniem się na kontrolę do specjalisty należy sprawdzić, czy przypadkiem stosowane kosmetyki nie działają negatywnie na skórę głowy, która w swojej obronie produkuje znaczne większą ilość łoju.
Przyczyny przetłuszczających się włosów
To jak często myć włosy zależy bardzo często od ich kondycji i aktywności w ciągu dnia. Niektórzy myją włosy raz w tygodniu i to w zupełności wystarcza, aby utrzymać je w nienagannej czystości. Inni z kolei muszą myć włosy co drugi dzień lub codziennie. Czasem jest to związane z prowadzonymi aktywnościami – włosy osób ćwiczących regularnie są bardziej narażone na przetłuszczanie, szczególnie w sezonie letnim. Tak częste mycie włosów, może być związane również z prywatnymi preferencjami lub trudnością ułożenia włosów w kolejnym dniu.
Czasem jednak przetłuszczające się włosy są znacznie większym problemem, który ma swoje podłoże genetyczne lub hormonalne. W takiej sytuacji niezbędne będzie leczenie u dermatologa, które będzie mało na celu zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych.
Inną przyczyną może być okres dojrzewania, choroba tarczycy, niedobór witamin, nieprawidłowe odżywianie itp. Wszystkie to przyczyny wymagają przeprowadzenia szczegółowych badań i skonsultowania ich ze specjalistą.
Sposoby przetłuszczające się włosy
Przede wszystkim najważniejsza jest regularna i prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy. W tym celu należy stosować wyłącznie preparaty wskazane przez dermatologa, które są dedykowane do włosów przetłuszczających się i problematycznych. Szampony i odżywki są preparatami bardzo delikatnymi, które można stosować w codziennej pielęgnacji. W swoim składzie mają aktywne składniki, które hamują nadmierne wydzielanie łoju, ograniczają rozwój grzybów, a także nawilżają skórę głowy. Przy takiej pielęgnacji należy pamiętać, że odżywki i maski można nakładać wyłącznie na końcówki włosów, by uniknąć ich przeciążenia i nadmiernego przetłuszczania.
Poza pielęgnacją włosów bardzo ważna jest również dieta. Powinna ona zawierać dużą ilość witamin, białka oraz składników mineralnych. Ograniczone powinny zostać cukry proste, tłuszcze zwierzęce, używki i ostre przyprawy. Dieta powinna opierać się na zdrowych i świeżych produktach, które są pełne witamin.