Ból z punktu widzenia bezpieczeństwa jest pozytywnym zjawiskiem – w przeszłości pozwalał uniknąć niebezpieczeństwa. Każdy jednak, kto go doświadcza, chce się go jak najprędzej pozbyć. W zależności od tego, którego obszaru ciała dotyczą takie dolegliwości, można stosować różne metody i nie są to tylko tabletki przeciwbólowe.
Im rzadziej stosuje się tabletki, tym lepiej
Doustne środki przeciwbólowe, mające postać tabletek do połykania, ale czasem też na przykład proszków do sporządzania roztworów czy tabletek musujących, nie są jedynymi środkami na ból z apteki, ale są zdecydowanie wybierane najczęściej. Nie jest to dobre zjawisko. Oczywiście jeśli liczy się czas lub ból jest bardzo silny, nie warto kombinować z innymi metodami, niemniej powinno się stosować takie preparaty jak najrzadziej. Wpływają one bowiem negatywnie przede wszystkim na układ pokarmowy, podrażniając błony śluzowe. Kiedy więc ból nie jest bardzo dotkliwy albo można go złagodzić innymi metodami, zdecydowanie warto ich próbować.
Ból głowy
Jest to bardzo częsta przypadłość, czasem nawet niemająca wyraźnej przyczyny. Pomóc może na nią wiele trików: przewietrzenie się, krótka drzemka lub mocniejszy sen (gdy przyczyną jest niewyspanie i zmęczenie) lub…. wypicie szklanki wody. Często bowiem ból głowy jest przyczyną lekkiego odwodnienia. Doskonale działają też zimne kompresy, a nawet – zapach jabłek, co jakiś czas temu udowodnili naukowcy. Dobrą reakcją na ból głowy jest też unikanie hałasów oraz ostrego światła – najlepiej położyć się w ciemnym pokoju.
Jak uśmierzyć ból zęba?
Na pewno wiele osób zastanawiało się nad tym w czasie bezsennych nocy. Pomóc może żucie goździków, płukanie jamy ustnej roztworem wody i soli lub letnim naparem z szałwii. Czasem ulgę przynosi też umycie zębów lub wypłukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem. Znane są też dawniejsze metody, jak wkładanie wady nasączonej miętowymi kroplami lub spirytusem lub… picie alkoholu, oczywiście z przetrzymywaniem go w policzku po stronie, po której znajduje się ząb. Zimny kompres również sprawdzi się tu doskonale.
Bóle mięśni i stawów
Można doświadczać ich w reakcji na forsowny wysiłek – pracę fizyczną lub sport. Na takie przypadłości warto stosować przede wszystkim środki do użytku zewnętrznego. Są to wszelkiego rodzaju maści i żele chłodzące lub rozgrzewające, działające też przeciwobrzękowo. Doskonale działają też przeciwbólowe plastry z apteki, a także wcierki na bazie ziół i alkoholu. Pomóc może też masaż i rozcieranie bolących miejsc.