Uzyskanie zdrowej i szczupłej sylwetki to dla wielu kobiet marzenie, które bardzo trudno im spełnić. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj nie stosują odpowiedniej diety i nie mają żadnej aktywności. I co gorsze zawsze chudną do wakacji, do wesela, do sylwestra itp. Niestety jest to błędne myślenie i błędne nastawienie, które w efekcie przynosi zupełnie odwrotne efekty do zamierzonych. Jak zatem ćwiczyć by schudnąć? Czy dieta jest ważna?
Dieta
W drodze o szczupłą i zdrową sylwetkę najważniejsze są dwie rzecz – dieta i aktywność fizyczna. Wiele osób na myśl o słowie dieta zaczynają się stresować i z góry nastawiać, że to na pewno się nie uda, bo nie potrafią trzymać diety. Jest to bardzo częsty sposób myślenia, które przez pryzmat diety widzą tylko bardzo restrykcyjne jadłospisy, w których króluje sałata, gotowane mięso i sucharki zamiast pieczywa.
Ten brak świadomości o tym czym jest zdrowa i dobrze zbilansowana dieta doprowadza wiele osób do chorób układu pokarmowego lub nerwowego. W związku z tym nie należy samodzielnie w domu układać sobie diety, nie mając podstawowych informacji na ten temat. Po za tym do prawidłowego ułożenia diety potrzebne są aktualne badania krwi, które wykażą z jakimi niedoborami witamin i minerałów boryka się organizm.
Dietę powinien ułożyć doświadczony dietetyk. To on ma wiedzę i doświadczenie, które pozwoli na stworzenie dobrze zbilansowanej diety na potrzeby danego organizmu. Oczywiście przed pierwszym spotkaniem, pacjent powinien wykonać szereg podstawowych badań krwi. Pozwoli to nie tylko określić niedobory witamin i minerałów, ale także wykluczyć ewentualne choroby lub stany zapalne organizmu.
Aktywność fizyczna
Drugim bardzo ważnym elementem odchudzania są ćwiczenia. Ich rodzaj i intensywność jest zawsze dobrana do predyspozycji i możliwości osoby ćwiczącej.
Niemniej w ostatnim czasie dużą popularność zyskały interwały. Co to trening interwałowy? Ćwiczenia interwałowe to naprzemienne zestawienie krótkich serii ćwiczeń o bardzo wysokiej intensywności. Każde z tych ćwiczeń może trwać nie więcej niż 30 sekund. Pomiędzy nimi występują ćwiczenia o niższej intensywności, które z kolei trwają około 120 sekund – bieg lub marszobieg.
Te ćwiczenia w porównaniu do cardio są znacznie większym wysiłkiem dla organizmu, dlatego łatwiej spala się kalorie. Co ciekawe, nawet po zakończeniu tego treningu kalorie nadal są spalane przez pewien czas. Oczywiście jest to bardzo wymagający trening, który nie każdy może stosować. Obciąża on układ sercowo-naczyniowy oraz układ nerwowy, przez co osoby borykające się z dolegliwościami tych układów nie mogą trenować interwałów. Nie zaleca się go także osobą początkującym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami.
Co jest potrzebne do ćwiczeń interwałowych?
W zasadzie wystarczy strój do ćwiczeń, odpowiednie obuwie oraz mata. Najprościej jest ćwiczyć do gotowych zestawów ćwiczeń dostępnych na platformie YouTube. Dodatkowe obciążenie podczas tych treningów nie jest potrzebne, ponieważ w większości wykorzystuje się własną masę ciała.