inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

esperal
Zdrowie

Czy esperal leczy z alkoholizmu?

Esperal to potoczna nazwa tabletek disulfiram WZF, które stosuje się w ramach profilaktyki trzeźwości u nałogowych alkoholików. Warszawa i inne duże miasta są miejscami, gdzie kliniki walczące z uzależnieniami proponują ten środek uzależnionym pacjentom. Popularna wszywka ma sprawić, że alkoholik nie będzie zaglądał do kieliszka. Jak działa i ile kosztuje Esperal? Przeczytaj, by się dowiedzieć. 

Zasada działania esperalu 

Disulfiram WZF wszywa się pod skórę pod postacią tabletek. Zabieg trwa około 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej chirurg wszywa esperal pod skórę łopatki lub pośladka. Substancja czynna esperalu, disulfiram, blokuje możliwość rozkładu alkoholu w wątrobie. Przez to nawet po wypiciu niewielkiej dawki alkoholu, organizm zaczyna reagować jak przy typowym zatruciu alkoholowym. U osoby z wszywką, która wypiła odrobinę alkoholu, pojawiają się wymioty, nudności, bóle i zawroty głowy. Dodatkowo towarzyszy temu pocenie się, przyspieszony oddech oraz duszności. Dodatkowo alkoholik odczuwa lęk związany ze śmiercią. Z założenia dolegliwości te mają być tak dokuczliwe, by alkoholikowi nie przyszło do głowy sięgać po kieliszek. Czy to działa? Nie zawsze. U wielu pacjentów siła nałogu jest tak ogromna, że mimo świadomości konsekwencji nie są w stanie odmówić sobie alkoholu. Ile kosztuje wszycie esperalu? Średnia cena esperalu (https://chirurg-24.pl/oferta/esperal/) wraz z zabiegiem chirurgicznym wynosi około 600 zł. Czas uwalniania substancji, a więc działania leku to dwanaście miesięcy. Uzależnieni ponoszą więc ten koszt raz w roku. 

Czy esperal jest bezpieczny? 

Disulfiram, substancja czynna esperalu, aktywuje się tylko po kontakcie z alkoholem. Jest całkowicie bezpieczna i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych u osób niepijących. Można z niej korzystać i zażywać inne leki, ponieważ nie będzie z nimi kolidować, ani obniżać ich skuteczności. Czy wszywka to sposób na pozbycie się nałogu? Eksperci wskazują, że esperal może mieć wpływ na powstrzymanie się od picia. Nie jest natomiast lekiem, który pozwoli pacjentowi zrozumieć, że alkoholizm jest zły. Dlatego też uważa się, że wszywka może być jedynie traktowana jako element terapii. Docelowo każdy uzależniony powinien korzystać z innych form leczenia, które są bardzie skuteczne. Najwyższą skutecznością wykazuje się psychoterapia. Może być prowadzona w zamkniętym ośrodku albo podczas wizyt w gabinecie terapeuty. Alkohol niszczy życie nie tylko osoby uzależnionej, ale także jego najbliższych. Należy doceniać każdą próbę wyjścia z nałogu. Jeśli pacjent decyduje się na esperal, to ważny krok na drodze do zachowania trzeźwości. Należy go w tym wspierać i mu pomóc.

Artykuł sponsorowany