inspiredby.pl

Moda, Uroda, Zdrowy styl życia

Lifestyle

Czy warto kierować się wiekiem, dobierając ubrania?

Dojrzałe kobiety nie powinny chodzić w spódniczkach mini, młode dziewczyny nie powinny natomiast ubierać garsonek – takie poglądy na temat mody i wieku panowały jeszcze kilka lat temu. Tymczasem współczesne trendy pokazują nam coś zupełnie innego, a mianowicie to, że dobierając stroje, powinniśmy zwracać uwagę nie na wiek, a na własne upodobania czy proporcje sylwetki.

Modowe konwenanse

Jeszcze do niedawna dojrzałe kobiety rezygnowały z wielu elementów garderoby, które tradycyjnie zarezerwowane były dla młodych kobiet. Spódniczka o kroju mini, krótkie szorty, crop topy czy rozkloszowane sukienki nosiły głównie nastolatki oraz kobiety 20+. Tymczasem po trzydziestce należało dokonać przeglądu garderoby, a najlepiej całkowicie ją wymienić. Wtedy też w szafie musiała znaleźć się spódnica midi lub maxi, różnego rodzaju koszule czy eleganckie garsonki. Te elementy garderoby nie były natomiast mile widziane w szafach młodych kobiet, które wybierając je, w opinii społeczeństwa postarzały się na własne życzenie.

Wiek ma znaczenie?

Pozostaje zatem pytanie, czy wiek rzeczywiście ma znaczenie w kontekście doboru ubrań? Projektanci zwracają dziś uwagę, że absolutnie nie! Odzież należy dobierać tak, aby czuć się w niej wygodnie i pewnie. Jeśli dojrzała kobieta lubi krótkie spódniczki, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby to właśnie je zakładała na co dzień. Tymczasem nastolatka lubiąca garsonki także może nosić je każdego dnia. Dla niektórych kobiet spodenki z legginsami będą odpowiednim wyborem w każdym wieku, inne natomiast nie założą ich nigdy. Dziś ubrania dobiera się, mając na uwadze własne preferencje i gust, a także proporcje sylwetki. Jest to niezmiernie ważne, aby każdego dnia czuć się swobodnie i wyglądać dobrze. Wiek natomiast, sam w sobie, ma znaczenie drugorzędne.

Pamiętaj o podstawowych zasadach

Choć w doborze ubrań mamy dziś znacznie większe pole do popisu, niż jeszcze kilka lat temu, wciąż należy pamiętać o pewnych podstawowych zasadach ubioru. W przypadku, gdy wybieramy się do pracy czy szkoły, bardzo istotny jest dress code. Nie powinnyśmy zakładać szortów czy krótkich spódniczek, gdyż wygląda to nieprofesjonalnie. Jeśli natomiast wybieramy się na eleganckie przyjęcie, to należy wybrać klasyczną sukienkę bądź damski kombinezon – idąc na imprezę w luźnej stylizacji, nie zrobimy większego wrażenia. Pamiętajmy, że dobierając ubrania, nie musimy już kierować się wiekiem, jednak w dalszym ciągu bardzo istotne są ogólnoprzyjęte, często niepisane zasady, dotyczące prawidłowego ubioru.

W dzisiejszych czasach wiek nie jest przeszkodą – możemy swobodnie zmieniać zawód, miejsce zamieszkania czy dobierać ubrania, które lubimy nosić, i to bez względu na metrykę. Projektanci zachęcają nas do tego, aby bawić się modą, psycholodzy zaś mówią, że wyglądamy dobrze w tym, w czym dobrze się czujemy. Z drugiej strony, dobierając ubrania dla siebie, musimy pamiętać o pewnych ogólnych zasadach, które obowiązują na przykład w szkole, w zakładzie pracy czy też na przyjęciach.