Rodzynki powstają w procesie suszenia bezpestkowych winogron na słońcu. Dzięki temu zachowują znaczną część składników, które pozytywnie wpływają na zdrowie.
Właściwości rodzynek
Właściwości rodzynek wynikają z substancji, jakie znajdują się w ich wnętrzu. Wysuszone winogrona są bogate w błonnik pokarmowy, co przyczynia się do ich działania prebiotycznego. Co ważne rodzynki stanowią dobre źródło potasu i innych związków bioaktywnych, takich jak związki fenolowe i kwas winowy. Głównymi polifenolami występującymi w rodzynkach są kwasy fenolowe i flawonole. Rodzynki bogate są także w antocyjany. W związku z tym rodzynki wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Zawarte w rodzynkach potas, błonnik i polifenole wpływają na działanie rodzynek polegające na zmniejszaniu ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych po włączeniu rodzynek do diety. Badania wykazały zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL u osób, u których do diety zostały włączone rodzynki. W innym badaniu spożycie 4 porcji rodzynek tygodniowo było związane z obniżeniem ryzyka nadciśnienia. Najnowsze badania wskazują, że rodzynki mogą nie mieć działania próchnicotwórczego, tak jak kiedyś sądzono. Wykazują one właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu mogą zmniejszać ilość bakterii rozwijających się w jamie ustnej, które to są przyczyną chorób zębów. Rodzynki są również dobrym źródłem witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B6, w związku z czym ich spożywanie może wpływać między innymi na poprawę koncentracji, a także zmniejszanie napięcia przedmiesiączkowego i regulację ciśnienia krwi.
Rodzynki a odchudzanie
Rodzynki pomimo sporej zawartości cukrów mogą pomóc w kontroli masy ciała. Badania pokazują, że spożycie rodzynek przed obiadem może zmniejszyć spożycie kalorii podczas posiłku. Naukowcy sugerują, że spożywanie rodzynek jako przekąski może pomóc w regulacji apetytu, a dzięki temu zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości.
Sernik z rodzynkami czy śledź z rodzynkami?
Zastosowanie rodzynek jest bardzo szerokie. Suszone owoce ze względu na słodki smak idealnie sprawdzą się jako alternatywa wysokoprzetworzonych przekąsek takich jak na przykład cukierki, żelki czy lizaki, negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Mogą być dodawane do potraw wytrawnych takich jak na przykład dania z mięsem, rybami, sałatek, a także do ciast, deserów, domowych batonów. Idealnie sprawdzą się także jako dodatek do owsianek.
Piśmiennictwo:
1. Olmo-Cunillera i wsp. (2020). Is Eating Raisins Healthy?
2. Jeszka-Skowron i wsp. (2017). Potential health benefits and quality of dried fruits : Goji fruits, cranberrries and raisins.
3. Painter i Waters (2013). A review of the health benefits of raisins.
4. Wong i wsp. (2013). Raisins and oral health.